County RD 930 over ST Laurent CR
Fair Condition86 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Perry |
| Location | S 86 T 36 N R 10 E |
| Carries | County RD 930 |
| Crosses | ST Laurent CR |
| Coordinates | 37.85057, -89.93439 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Area | 38.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13765 |