County RD 22 over Cedar CR
Good Condition30 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Dade |
| Location | S 2 T 32 N R 28 W |
| Carries | County RD 22 |
| Crosses | Cedar CR |
| Coordinates | 37.55068, -93.97895 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.1 ft (49.7 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 397.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13772 |