Boeuf CR RD over Boeuf CR
Poor Condition111 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Franklin |
| Location | S 16 T 44 N R 2 W |
| Carries | Boeuf CR RD |
| Crosses | Boeuf CR |
| Coordinates | 38.57099, -91.16110 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 190.0 ft (57.9 m) |
| Max Span | 148.0 ft (45.1 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 277.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1915 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 13776 |