SH 395/fulton Co. over So Fk Spring River
Fair Condition44 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Fulton |
| Location | 4.85 No Jct SH 9 |
| Carries | SH 395/fulton Co. |
| Crosses | So Fk Spring River |
| Coordinates | 36.44040, -91.82928 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 276.9 ft (84.4 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 844 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005953 |