County RD 207 over ST Francis Rvr
Good Condition57 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Dunklin |
| Location | S 23 T 22 N R 8 E |
| Carries | County RD 207 |
| Crosses | ST Francis Rvr |
| Coordinates | 36.53542, -90.17561 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 404.9 ft (123.4 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 863.8 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13785 |