W 196 ST over Fire Br Of Crooked
Fair Condition116 years old22 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ray |
| Location | S 34 T 54 N R 28 W |
| Carries | W 196 ST |
| Crosses | Fire Br Of Crooked |
| Coordinates | 39.44269, -94.03110 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 91.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1910 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13787 |