Greer Creek RD over W Fk Of Niangua Rv
Fair Condition30 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Webster |
| Location | S 19 T 31 N R 18 W |
| Carries | Greer Creek RD |
| Crosses | W Fk Of Niangua Rv |
| Coordinates | 37.39489, -92.95884 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 59.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13799 |