E 265 LN over Trib Of Big CR
Poor Condition87 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 11 T 66 N R 27 W |
| Carries | E 265 LN |
| Crosses | Trib Of Big CR |
| Coordinates | 40.53139, -93.91714 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 41.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 13801 |