Pg Rd. Benton 1 over I-49
Good Condition44 years old37,748 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | 2.05 Mi N SH 264 |
| Carries | Pg Rd. Benton 1 |
| Crosses | I-49 |
| Coordinates | 36.28354, -94.15718 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 318.9 ft (97.2 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 91.5 ft (27.9 m) |
| Deck Area | 2711.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,748 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000005955 |