County RD 826 over Brushy CR
Fair Condition31 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Reynolds |
| Location | S 25 T 33 N R 1 W |
| Carries | County RD 826 |
| Crosses | Brushy CR |
| Coordinates | 37.53111, -91.00324 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 3.9 ft (1.2 m) |
| Deck Width | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Area | 48.8 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13810 |