County RD 48 over Br Of Lincoln CR
Fair Condition35 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Andrew |
| Location | S 7 T 60 N R 36 W |
| Carries | County RD 48 |
| Crosses | Br Of Lincoln CR |
| Coordinates | 40.02512, -94.98167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 75.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13817 |