County RD 049 over Bnsf Rr
Fair Condition96 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Knox |
| Location | S 3 T 63 N R 11 W |
| Carries | County RD 049 |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 40.30053, -92.10686 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 216.6 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 13829 |