Rp Is29n To Is635s over Is 29 Rp Is29s To NW Ga
Fair Condition59 years old13,500 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Platte |
| Location | S 33 T 51 N R 33 W |
| Carries | Rp Is29n To Is635s |
| Crosses | Is 29 Rp Is29s To NW Ga |
| Coordinates | 39.19092, -94.61505 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 297.9 ft (90.8 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 962.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,500 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1383 |