New Home RD over Elk CR
Poor Condition66 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Wright |
| Location | S 26 T 32 N R 14 W |
| Carries | New Home RD |
| Crosses | Elk CR |
| Coordinates | 37.45676, -92.43616 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 73.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13831 |