Independence RD over Br Of S Moreau CR
Poor Condition96 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Miller |
| Location | S 20 T 42 N R 15 W |
| Carries | Independence RD |
| Crosses | Br Of S Moreau CR |
| Coordinates | 38.37883, -92.60743 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 47.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13840 |