RT B S over Petite Saline CR
Fair Condition60 years old864 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cooper |
| Location | S 24 T 48 N R 17 W |
| Carries | RT B S |
| Crosses | Petite Saline CR |
| Coordinates | 38.91251, -92.73356 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 357.9 ft (109.1 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 1025.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 864 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1386 |