Co RD NW 325 over S Fk Of Blackwater
Fair Condition36 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Johnson |
| Location | S 5 T 46 N R 28 W |
| Carries | Co RD NW 325 |
| Crosses | S Fk Of Blackwater |
| Coordinates | 38.81898, -94.03605 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 170.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13870 |