Kentucky RD over Unnamed CR
Fair Condition96 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Sullivan |
| Location | S 18 T 64 N R 19 W |
| Carries | Kentucky RD |
| Crosses | Unnamed CR |
| Coordinates | 40.34252, -93.06547 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 59.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13874 |