US 71-scott Co. over Fourche La Fave River
Fair Condition44 years old3,800 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Scott |
| Location | 10.05 Mi N Polk Co Line |
| Carries | US 71-scott Co. |
| Crosses | Fourche La Fave River |
| Coordinates | 34.76287, -94.07612 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 315.0 ft (96 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1372.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,800 (2018) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005964 |