County RD 2037 over Br Turner Hollow
Fair Condition96 years old70 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lawrence |
| Location | S 8 T 29 N R 26 W |
| Carries | County RD 2037 |
| Crosses | Br Turner Hollow |
| Coordinates | 37.24240, -93.80279 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 33.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 13887 |