228 TH Trail over Bear CR
Fair Condition42 years old10 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Gentry |
| Location | S 35 T 64 N R 32 W |
| Carries | 228 TH Trail |
| Crosses | Bear CR |
| Coordinates | 40.38646, -94.47123 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Area | 93.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13892 |