Hydesburg RD 051 over Bear CR
Fair Condition32 years old150 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ralls |
| Location | S 3 T 56 N R 5 W |
| Carries | Hydesburg RD 051 |
| Crosses | Bear CR |
| Coordinates | 39.68481, -91.44581 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 104.0 ft (31.7 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 256.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13893 |