NE 115th ST over Honey CR
Poor Condition32 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Grundy |
| Location | S 21 T 63 N R 23 W |
| Carries | NE 115th ST |
| Crosses | Honey CR |
| Coordinates | 40.24332, -93.48599 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 155.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13898 |