Is 70 W over Kcs Rr
Poor Condition63 years old17,593 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lafayette |
| Location | S 36 T 49 N R 28 W |
| Carries | Is 70 W |
| Crosses | Kcs Rr |
| Coordinates | 39.00808, -93.94656 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 231.0 ft (70.4 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 880 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,593 (2024) |
| Truck Traffic | 35% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 139 |