US 24 E over Mid Fk Salt Rvr
Good Condition59 years old1,309 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Monroe |
| Location | S 10 T 54 N R 10 W |
| Carries | US 24 E |
| Crosses | Mid Fk Salt Rvr |
| Coordinates | 39.48342, -92.01396 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 303.1 ft (92.4 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 979.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,309 (2024) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1390 |