SH 12 Benton 2 over Kcs Rr
Fair Condition43 years old7,600 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | .12 Mi W Jct HWY 59 & 12 |
| Carries | SH 12 Benton 2 |
| Crosses | Kcs Rr |
| Coordinates | 36.26392, -94.48378 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 178.1 ft (54.3 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 575.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,600 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005965 |