SH 58 Sharp County over Strawberry River
Fair Condition44 years old270 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Sharp |
| Location | 1.73 Mi So Jct SH 354 |
| Carries | SH 58 Sharp County |
| Crosses | Strawberry River |
| Coordinates | 36.10999, -91.45032 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 359.9 ft (109.7 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 1031.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 270 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005966 |