Farm RD 51 over Br Of Pickering CR
Good Condition126 years old289 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Greene |
| Location | S 27 T 28 N R 24 W |
| Carries | Farm RD 51 |
| Crosses | Br Of Pickering CR |
| Coordinates | 37.11049, -93.54411 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 50.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 289 (2024) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13920 |