SH 373-02- Lm 3.68 over Ditch No. 10
Fair Condition55 years old180 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Poinsett |
| Location | 3.67 Mi E Jct SH 163 |
| Carries | SH 373-02- Lm 3.68 |
| Crosses | Ditch No. 10 |
| Coordinates | 35.47804, -90.62857 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 247.4 ft (75.4 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 625.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005967 |