County RD 153 over Br Of S Fabius Rvr
Poor Condition106 years old65 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Marion |
| Location | S 26 T 59 N R 7 W |
| Carries | County RD 153 |
| Crosses | Br Of S Fabius Rvr |
| Coordinates | 39.87864, -91.64686 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 43.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 13929 |