Dix AVE over Coldwater CR
Fair Condition42 years old300 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 20 T 46 N R 6 E |
| Carries | Dix AVE |
| Crosses | Coldwater CR |
| Coordinates | 38.71653, -90.36354 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 148.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13937 |