SH 90-07- Lm 1.49 over Eleven Point
Good Condition43 years old680 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Randolph |
| Location | 1.52 Mi SW Of Jct SH 93 |
| Carries | SH 90-07- Lm 1.49 |
| Crosses | Eleven Point |
| Coordinates | 36.34693, -91.11371 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 346.1 ft (105.5 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 991.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 680 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005968 |