SH 221 Carroll over Osage Creek
Fair Condition44 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Carroll |
| Location | 2.3 Miles South Of US 62 |
| Carries | SH 221 Carroll |
| Crosses | Osage Creek |
| Coordinates | 36.34887, -93.59139 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 257.2 ft (78.4 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 737.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2018) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005969 |