Farm RD 52 over Asher CR
Good Condition36 years old122 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Greene |
| Location | S 4 T 30 N R 23 W |
| Carries | Farm RD 52 |
| Crosses | Asher CR |
| Coordinates | 37.35118, -93.46535 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 116.1 ft (35.4 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 286.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 122 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13957 |