Is 155 S over County RD Mississippi
Fair Condition51 years old13,521 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pemiscot |
| Location | S 11 T 17 N R 13 E |
| Carries | Is 155 S |
| Crosses | County RD Mississippi |
| Coordinates | 36.11839, -89.61507 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 7102.0 ft (2164.7 m) |
| Max Span | 919.9 ft (280.4 m) |
| Deck Width | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Area | 53251.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,521 (2024) |
| Truck Traffic | 35% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1396 |