County RD 053 over Fox Rvr
Fair Condition34 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clark |
| Location | S 6 T 66 N R 8 W |
| Carries | County RD 053 |
| Crosses | Fox Rvr |
| Coordinates | 40.55581, -91.82300 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 152.9 ft (46.6 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 377.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13977 |