Woodruff RD over Bee Br
Poor Condition108 years old240 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Platte |
| Location | S 34 T 54 N R 35 W |
| Carries | Woodruff RD |
| Crosses | Bee Br |
| Coordinates | 39.44382, -94.81313 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 102.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1918 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13990 |