County RD 148 over Long Br CR
Good Condition25 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 6 T 52 N R 11 W |
| Carries | County RD 148 |
| Crosses | Long Br CR |
| Coordinates | 39.32900, -92.18969 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 99.1 ft (30.2 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 241.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13999 |