US 36 E over Wolf Br
Fair Condition68 years old8,698 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Caldwell |
| Location | S 23 T 57 N R 26 W |
| Carries | US 36 E |
| Crosses | Wolf Br |
| Coordinates | 39.73478, -93.77957 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 242.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,698 (2024) |
| Truck Traffic | 41% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14 |