Nw501 over Honey CR
Fair Condition66 years old45 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Henry |
| Location | S 6 T 43 N R 26 W |
| Carries | Nw501 |
| Crosses | Honey CR |
| Coordinates | 38.53848, -93.84378 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 92.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14001 |