SH 356/cleburne Co over Mill Creek
Fair Condition42 years old2,200 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Cleburne |
| Location | 1.3 Mi N Jct Sh25 |
| Carries | SH 356/cleburne Co |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 35.40099, -92.20869 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 452.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,200 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005973 |