County RD 135 over Br Of Grassy CR
Fair Condition33 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pike |
| Location | S 19 T 54 N R 2 W |
| Carries | County RD 135 |
| Crosses | Br Of Grassy CR |
| Coordinates | 39.43947, -91.16444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 99.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14020 |