Co RD Nw700 over N Fk Blackwater Rv
Fair Condition30 years old128 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Johnson |
| Location | S 14 T 47 N R 28 W |
| Carries | Co RD Nw700 |
| Crosses | N Fk Blackwater Rv |
| Coordinates | 38.87211, -93.96912 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 64.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 128 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14038 |