County RD 11 over Horse CR Br
Fair Condition77 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Dade |
| Location | S 6 T 32 N R 28 W |
| Carries | County RD 11 |
| Crosses | Horse CR Br |
| Coordinates | 37.54054, -94.05801 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 51.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 14042 |