Pershing RD over Bnsf
Fair Condition32 years old250 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Linn |
| Location | S 2 T 57 N R 20 W |
| Carries | Pershing RD |
| Crosses | Bnsf |
| Coordinates | 39.78600, -93.09857 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 171.9 ft (52.4 m) |
| Max Span | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 424.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14050 |