SE Saxton RD over Old Chnl Platte Rv
Fair Condition37 years old150 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Buchanan |
| Location | S 27 T 57 N R 34 W |
| Carries | SE Saxton RD |
| Crosses | Old Chnl Platte Rv |
| Coordinates | 39.71897, -94.70793 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 136.2 ft (41.5 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 336.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14059 |