Olive ST Benton 1 over I 49
Good Condition38 years old29,683 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | .50 Mi N Jct 71b & 49 |
| Carries | Olive ST Benton 1 |
| Crosses | I 49 |
| Coordinates | 36.34227, -94.18189 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.1 ft (81.1 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 79.4 ft (24.2 m) |
| Deck Area | 1962.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1988 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,683 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005978 |