County RD 607 over Indian CR
Fair Condition58 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cape Girardeau |
| Location | S 10 T 32 N R 13 E |
| Carries | County RD 607 |
| Crosses | Indian CR |
| Coordinates | 37.46158, -89.58818 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 226.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14064 |