203 ST over Br Of Wolf CR
Fair Condition66 years old120 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 1 T 45 N R 32 W |
| Carries | 203 ST |
| Crosses | Br Of Wolf CR |
| Coordinates | 38.75211, -94.42151 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 52.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14065 |