Farm RD 1100 over Kelly CR
Fair Condition31 years old250 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Barry |
| Location | S 33 T 26 N R 27 W |
| Carries | Farm RD 1100 |
| Crosses | Kelly CR |
| Coordinates | 36.92351, -93.88242 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 59.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14070 |